Prof. Dr. Kiss István, a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának Egészségtudományi Doktori Iskola vezetője, a hazai népegészségügyi és epidemiológiai kutatások kiemelkedő alakja. Több évtizedes tudományos és oktatási munkássága során meghatározó szerepet játszott az egészségtudomány fejlődésében, különös tekintettel a daganatok molekuláris epidemiológiájára és a preventív orvostan területére.
Tanulmányok és tudományos fokozatok
Orvosi diplomáját a Pécsi Orvostudományi Egyetemen szerezte 1986-ban, summa cum laude minősítéssel, majd 2005-ben a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán jogász végzettséget is szerzett. Tudományos pályáját a Pécsi Tudományegyetem Orvosi Népegészségtani Intézetében kezdte. Jelenleg egyetemi tanárként dolgozik.
PhD fokozatát 2001-ben szerezte a Pécsi Tudományegyetemen a „Molekuláris epidemiológiai módszerek alkalmazásának lehetőségei” című értekezésével. Tudományos elismertségét tovább növelte habilitációja, amelyet 2008-ban szerzett meg, valamint 2014-ben a Magyar Tudományos Akadémia doktora címet is elnyerte „Génexpressziók és allélpolimorfizmusok, mint a daganatmegelőzés molekuláris epidemiológiai biomarkerei” című tézisével.
Szakmai és vezetői tevékenység
2014 óta vezeti a PTE ÁOK Orvosi Népegészségtani Intézetét, ahol korábban is meghatározó szerepet töltött be intézetvezető-helyettesként, majd megbízott intézetvezetőként. Emellett 2023 évben felkérték a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Doktori Iskolája vezetőjének, mellyel kiemelkedő szerepet játszik a posztgraduális képzés és a PhD-hallgatók tudományos előmenetelének támogatásában.
Számos hazai és nemzetközi tudományos szervezet tagja, többek között a Népegészségügyi Képző- és Kutatóhelyek Országos Egyesülete elnökeként, a Magyar Tudományos Akadémia Megelőző Orvostudományi Bizottságának tagjaként, valamint a „Rák ellen, az emberért, a holnapért” Alapítvány és a „Genomika a rákprevencióért” Alapítvány kuratóriumi elnökeként is aktívan részt vesz az egészségmegőrzéssel és betegségek megelőzésével kapcsolatos kutatások támogatásában.
Kutatási tevékenység
A kutatási területei rendkívül szerteágazók, főként a molekuláris epidemiológia, a daganatok genetikai háttere, az egyéni érzékenységi tényezők, valamint a népegészségügyi és környezeti kockázati faktorok vizsgálata állnak munkásságának középpontjában. Kutatásai során számos nemzetközi együttműködésben vett részt és olyan fontos témákra fókuszált, mint a táplálkozás és a daganatok kapcsolata, a genetikai polimorfizmusok szerepe a rák kialakulásában, illetve az egyéni fogékonyságot befolyásoló faktorok az onkológiai és népegészségügyi vizsgálatokban.
Tudományos projektjei között megtalálhatók az Európai Unió által finanszírozott Horizon 2020 és EU FP6-FP7 programokhoz kapcsolódó pályázatok, valamint több hazai és nemzetközi kutatási együttműködés. Részt vett például a „Chemicals as Contaminants in the Food Chain” (EU FP6), valamint a „Gene-Rációk a Rákkutatásért Alapítvány” programjaiban, melyek a daganatos megbetegedések genetikai és környezeti összefüggéseit vizsgálták.
Publikációs és szakmai elismertség
Rendkívül aktív publikációs tevékenységet folytat. Több mint 100 angol nyelvű és 50 magyar nyelvű tudományos közlemény szerzője, továbbá 34 tankönyvfejezetet és 7 szakkönyvet jegyez. Tudományos munkáját több mint 1500 független idézet támasztja alá, Hirsch-indexe 23.
https://m2.mtmt.hu/gui2/?type=authors&mode=browse&sel=10010743&view=assortedList
Szakmai munkásságát számos díjjal és elismeréssel jutalmazták, többek között elnyerte a „Pro Hygiéne” oklevelet, az MTA Pécsi Területi Bizottságának I. díját, a Magyar Higiénikus Társaság „Fodor József” emlékérmét, valamint a Miniszteri Elismerő Oklevelet 2020-ban.
Oktatási tevékenység
Oktatói munkássága széles spektrumot ölel fel, az alapképzéstől a doktori képzésig számos tantárgy kidolgozója és oktatója. A Pécsi Tudományegyetemen több kötelező és fakultatív tantárgy felelőse, így például az „Általános epidemiológia és demográfia”, a „Részletes epidemiológia”, valamint az „A betegségmegelőzés alapjai” tárgyaké. Angol és német nyelven is aktívan oktat, mind Magyarországon, mind pedig külföldön, például a norvég Bjørknes College-ban.
Több PhD-hallgató témavezetőjeként támogatja a fiatal kutatók tudományos előmenetelét. Az általa vezetett doktoranduszok közül több, mint 20 fő sikeresen PhD fokozatot szerzett.
https://doktori.hu/index.php?menuid=192&lang=HU&sz_ID=7108
Aktívan részt vesz a népegészségügyi és rákkutatási stratégiák kidolgozásában. Számos nemzetközi konferencia szervezőbizottsági tagja, tudományos előadó és szekcióelnök. A „Rák ellen, az emberért, a holnapért” közhasznú alapítvány elnökeként kiemelten fontosnak tartja a daganatos megbetegedések megelőzését és a lakosság egészségtudatosságának növelését.