Interdiszciplináris Doktorandusz Konferencia – IDK2020

2020. OKTÓBER 7. Hírek Kari hírek

A Pécsi Tudományegyetem Doktorandusz Önkormányzata immáron kilencedik alkalommal rendezi meg nemzetközi, számos tudományterületet összefogó szakmai programját, az „Interdiszciplináris Doktorandusz Konferenciát (IDK2020)”.

 

The Doctoral Student Association of the University of Pécs (PTE DOK) rescheduled its annual international multidisciplinary scientific event, the 9th Interdisciplinary Doctoral Conference (IDK2020) for 27-28th of November 2020.


A rendezvény lehetőséget kíván biztosítani valamennyi tudományterületről érkező doktorandusz, fiatal kutató, valamint kiemelkedő tudományos munkásságot folytató graduális hallgató számára kutatási eredményeik prezentálására. Emellett kiemelt célunk, hogy közös fórumot teremtsünk a különböző területeken kutató résztvevők számára szakmai kapcsolataik bővítésére.  

 

A járványügyi helyzet súlyosbodása, valamint az egyre szigorodó intézkedések miatt a rendezvényt idén a virtuális térben rendezzük meg a résztvevők egészségének és biztonságának védelme érdekében.  

Az online eseményen való részvétel minden érdeklődő számára díjtalan, de regisztrációhoz kötött.

 

A konferencia új időpontja: 2020. november 27-28. 

A konferencia virtuális felülete: Microsoft Teams 

Regisztrációs és absztraktfeltöltési határidő: 2020. október 16. 

A rendezvény weboldala: IDK2020

A felhívás etöltéséhez kérem kattintson ide.

 

We have decided to move the physical conference to a virtual platform to protect the health and safety of the attendees. The main goal of the conference is to create a platform and provide a good opportunity for doctoral students to exchange ideas, to give scientific presentations, and also to strengthen professional networks among students.

The language of the conference is mainly English, but there will be also Hungarian presentations in the sessions. We are pleased to invite doctoral and undergraduate students from all scientific fields to the “IDK2020” where you will have the opportunity to present your research findings in oral or e-poster sessions. Furthermore, we will provide a publication opportunity for all participants into a digital Conference book with ISBN.

The virtual platform of the conference: Microsoft Teams

The attendance on the online event is free, but registration is required! Please, give your Microsoft Teams username in the „Registration remarks” section during the registration process to ensure your online attendance!

Registration, abstract, and publication submission deadline: 16th of October 2020

You can submit your abstract after registration at the conference website and submit your manuscript to the digital Conference Book via e-mail (info.idk@pte.hu). The formal requirements of abstracts and publications are available on the website.

 

For more information please visit our Website (IDK2020) or the Facebook page of the conference.

Please click here to download the call for application.

 

If you have any questions, do not hesitate to contact us at info.idk@pte.hu.