Kooperatív Doktori Program

2021. AUGUSZTUS 5. Hírek Pályázatok

A pályázati felhívás elérhetősége: https://nkfih.gov.hu/palyazoknak/nkfi-alap/kdp-2021

A pályázat elektronikus benyújtásának határideje az NKFI Hivatal Pályázati Rendszerében: 2021. augusztus 31. 12.00 óra (CEST)

A 2020/21-es tanévben első alkalommal meghirdetett Kooperatív Doktori Program, tekintettel annak a doktori hallgatók körében tapasztalt rendkívüli népszerűségére, a 2021/22-es tanévben ismét meghirdetésre került. Az 2021. évi pályázati felhívás szövege az első, 2020/21-es tanév tapasztalataira, illetve a beérkezett szakmai javaslatokra, észrevételekre reflektálva került kialakításra, ezáltal is törekedve arra, hogy a Kooperatív Doktori Program megfeleljen a felsőoktatás és az ipar által közösen támasztott igényeknek.

A Kooperatív Doktori Program célja, hogy a kutatás-fejlesztés és innováció területén tovább bővítse azon munkavállalók létszámát – elsődlegesen az MTMI (matematikai, természettudományi, műszaki és informatikai) területeken –, akik szakmai ismereteiket a legfrissebb tudományos kutatási eredményekkel kívánják gyarapítani, és elkötelezettek tudásuk társadalmi, gazdasági hasznosításában. Ezen megfogalmazott cél elérése érdekében a Kooperatív Doktori Programban részt vevő doktori hallgatók vállalati együttműködésben, a felsőoktatási doktori iskolák intézményes keretei között dolgozzák fel témájukat. A Program 2021. évben meghirdetésre kerülő pályázata azok számára biztosít támogatást, akik doktori hallgatói státuszuk mellett felsőoktatási intézményen kívül végeznek kutatómunkát, amely elősegíti tudományos eredményeik gyakorlati hasznosulását.

A pályázat keretében a kooperatív ösztöndíjas hallgató havi nettó 400 000 Ft-os támogatásban részesül. Az ösztöndíjast segítő, a pályázat megvalósításában közreműködő témavezető és szakértő szintén díjazásban részesül. Ennek értéke bruttó 240 000 Ft/hó. Ugyancsak támogatást kap az ösztöndíjast fogadó doktori iskola, amelynek összege 1 300 000 Ft/félév. Utóbbi elsősorban kutatási, fejlesztési és innovációs (KFI) tevékenységre vagy ahhoz kapcsolódó infrastruktúrafejlesztésre, nemzetközi kapcsolatok kiépítésére, tudástranszferre, illetve az ezekkel összefüggő szolgáltatásokra használható fel.

A pályázatot azon doktori hallgatói jogviszonyban álló hallgatók nyújthatnak be, akik a pályázat benyújtásáig a komplex vizsgát még nem teljesítették, illetve azok, akik doktori tanulmányaikat a 2021/2022-es tanévben kezdik meg. Mindemellett lényeges, hogy a KDP ösztöndíjas jogviszony időszaka alatt a hallgatóknak az általuk választott partnerszervezetnél rendelkezniük kell munkaviszonnyal vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonnyal, amelyért díjazásra jogosultak.

A beérkezett pályázatokat a kilenctagú Kooperatív Doktori Kollégium bírálja el, amelyben egyaránt jelen vannak a felsőoktatás és a versenyszféra képviselői, ezzel biztosítva mindkét oldal szempontjainak érvényesülését, és ezen keresztül a legjobbak kiválasztását.

Az eredményhirdetést követően az NKFIH a Kooperatív Doktori Programban részt vevő hallgatókat fogadó felsőoktatási intézményekkel köt támogatási szerződést.

Pályázat benyújtása: 2021. július 12. – 2021. augusztus 31. között.

A Kooperatív Doktori Program keretében pályázat benyújtására a https://kfivelemeny.nkfih.gov.hu/ felületen történt regisztrációt követően van lehetőség. A „Regisztrálok” funkció kiválasztása után megnyílik egy rövid regisztrációs felület, ahol az adatok kitöltése után a „Szakpolitikai véleménykérő vagyok” checkbox kipipálását követően aktiválható a regisztráció a visszaigazoló e-mail üzenetben küldött link elfogadásával. A kérelem kitöltésére a felület bal oldalán található menüsor „Kérelmek→Új kérelem” menüpontban van lehetőség, amellyel kapcsolatban bővebb információt a felületen elérhető kitöltési útmutatóban találnak.

A pályázat szakmai irányítója az Innovációs és Technológiai Minisztérium, operatív kezelő szerve a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal. Az ösztöndíjpályázat meghirdetése a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból történik.